Kendinizi tedirgin veya gergin bir şekilde düşünürken, hissederken, hareket ederken veya nefes alırken bulduğunuz zaman, neyin buna sebep olduğunu anlamaya çalışmaksızın, halinize iyice bir bakın. Sonra omuzlarınızı rahatlatarak aşağı düşürün (yine de hala biraz gergin ve hafifçe yukarıda kalacaklardır) ve yerdeki ayaklarınızı veya sandalyedeki/yerdeki kalçanızı hissedin. Nefes alışverişleriniz kendiliğinden gerçekleşirken, tüm ağırlığınızın yer tarafından nasıl desteklendiğini hissedin. Bu nasıl bir duygu? Ayaklarınız, kalçalarınız ve vücudunuzun diğer bölgelerinde ne tür hisler duyuyorsunuz? Nefes aldığınız sürece sizi destekleyen yere dair, ortaya çıkardığınız farkındalığınız size nasıl hisler veriyor?

Yer ile olan bağlantınızı kavrayarak, birkaç nefes boyunca bu konumda kalın. Aynı esnada, kişi imajınızın -genellikle sizi diğer insanlardan ve algılar tarafından yaratılan sözde objelerden ayırdığı düşünülen kavramın- içinizdeki gerçek siz olmadığına dair bilincinizi de canlı tutun. Eğer bunu yapabilirseniz içinizdeki nefesin, vücudunuzdan ayrılmadan önce karın bölgenize nasıl genişlediğini fark edeceksiniz.

Bu egzersizi mümkün olduğunca sık deneyin. Böylece hem nefesinizde hem de kendiniz ve diğerleriyle kurduğunuz ilişkilerde birçok faydalı değişim görebilirsiniz. Ayrıca, bu değişimlerin, herhangi bir şey yapmanızla değil, kendiliğinden – var olanın yaşayan sezgisi sayesinde – ortaya çıktığını da göreceksiniz.

 

Kaynak: Nefes Almayı Bilmek / Dennis Lewis