Güne enerjik ve sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak istiyorsanız, bazı tahıllı tarifler sofranıza renk katabilir. İşte size pratik, sağlıklı ve lezzetli öneriler…

 

Yulaflı Muz

En besleyici tahıllardan biri yulaftır. Sabahları yulaf tüketmek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yulaflı birçok farklı tarifle yiyebilirsiniz. Mesela laktozsuz sütle muz dilimleri ilave etmek size enerji verecektir. Yulaf ezmenize dilerseniz bir tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Uzun süre tok tutma özelliğine sahip bu yiyecek, günü daha zinde geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

Tam Tahıllı Waffle ve Yer Fıstığı Ezmesi

Kahvaltıda kendinize ziyafet sunmak istiyorsanız, waffle yapabilirsiniz. Tam tahıllı undan yapabileceğiniz waffle dilimlerinin üzerine protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin olan yer fıstığı ezmesi süzerek hem lezzetli hem de sağlıklı bir kahvaltı seçeneği yaratabilirsiniz.

 

Tam Tahıllı Gevrek

Tam tahıllı gevrek, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde çok doyurucu bir kahvaltı seçeneğidir. Tam tahıllı gevreği bir bardak sütle yumuşatıp üzerine biraz da tarçın ekleyerek tüketmeniz, kan şekerini dengelemenize de yardımcı olacaktır. Gevreğe kuru kayısı gibi meyveler ve badem gibi kuruyemişlerle de destekleyebilirsiniz.

 

Tahıllı Pancake

Tam tahıllı undan bol lif içerikli pancake hazırlayabilirsiniz. Üzerine bal ve fıstık ezmesi gibi malzemeler sürerek lezzet katabilirsiniz. Dilerseniz kuruyemiş ve meyvelerle de pancake’i tüketebilirsiniz.

 

kaynak: Hürriyet / Kelebek Eki