Bugün kendine bir hayal panosu hazırla ve bunu yaparken çok ama çok eğlen; yüzünde kocaman bir gülümseme olsun.

İnsanlar genelde yeni bir yıla girerken hayal panosu hazırlıyorlar. Belki senin de var bir tane. Eğer yoksa, yeni yılı beklemeden hemen bir tane hazırlamaya başla derim. İnan bana, bunu yaparken hem yaşadığın anın tadını çıkaracaksın, hem de ileride yaşayacağın anlara şimdiden lezzet katmış olacaksın. Renk renk kalemler, yazılar, resimler seni neşelendirecek.

Hayal panosu oluşturman için neden mi bu kadar ısrar ediyorum? Bir, hayal kurmak çok eğlenceli; iki, hayallere giden en kestirme yol onları görselleştirmekten geçiyor da ondan. Sen hayalini resimle, fotoğrafla, yazıyla, sembolle ya da her ne ise onunla görselleştirdiğin anda, beyin onları gerçekleştirmek için harekete geçiyor. Ve sana bir şey söyleyeyim mi, beyin senin zannettiğin kadar karmaşık bir şey değil. Beyin, hayal ve gerçeği ayırt edemez. Yani aslında kurduğun hayal senin gözünde olmasa bile, beyne göre gerçeklik niteliği taşır.

Eminim çevrende “Hayal ettim, oldu” diyen insanlar vardır. Sen neden onlardan biri olmayasın? Unutma ki, insanın önündeki en büyük engel kendisi. Yükü başka şeylerin üzerine atıp hiç sıyrılmaya çalışma; dikkatle dön içine bak, ne demek istediğimi anlarsın.

O zaman, ne yapıyoruz? Hiç vakit kaybetmeden, hayal panomuz için resimleri kesmeye başlıyoruz. Yapıştırıyor, boyuyor, yazıyor ve sürekli görebileceğimiz bir yere asıyoruz. İstersen hazırladığın panoyu bilgisayarına fon ya da telefonuna ekran resmi yapabilirsin. Böylelikle istediğin her an hayal panona bakabilir, hayallerini hissedebilirsin.

Benim hayal panomun ortasında kocaman bir kalp var, ya senin? Paylaşmak istersen bana mail at, çok sevinirim.

 

kaynak: Aslında Çok Kolay | Özlem Çetinkaya