1 ARA VERİN

Bende konsantrasyon problemi yok diyen birinin bile konsantrasyonda üst sınırı 90 dakikayı asla geçmiyor. Yani konsantrasyon şampiyonlarının bile her 90 dakikada bir en az 15 dakikalık molalar vermeleri gerekiyor. Daha kolayı ve etkilisi ise şu: İşi uzatmadan konsantrasyon gücünü devam ettirmek için o sürece ani aralar vermek gerekiyor. Böyle yapıldığında birkaç milisaniyelik “bırakmalar” bile yeterli olabiliyor. Mesela okuduğunuza ya da yaptığınız şeye ara verip pencereden dışarıya bir kaç saniye bakın. Bu bile yeterli.

2 EĞLENCELİ HALE GETİRİN

Konsantrasyonu güçlendirmenin bir yolu da aşırı ciddiyetten uzaklaşıp yapılan işe, yürütülen sürece birazcık eğlence katmak. Zaten bu nedenle de iş yerlerinde daha keyifli, neşeli, eğlendirici, hatta şakacı ortamları teşvik eden kurumlar var.

3 KARMAŞA YARATIN

Daha çok konsantre olmanın bir yolu da daha çok karmaşa yaratmak. Aslında iyi bir konsantrasyon için dikkati dağıtacak ögeleri sınırlamak doğru bir yaklaşım. Ne var ki bunun da bir sınırı olmalı. Uzmanlar dağınık ve karmaşık ortamlarda çalışmanın, sessiz, düzenli ve tertipli mekanlarda çalışmadan daha fazla konsantrasyon gücü sağladığını göstermiş. Şaşırtıcı ama denemeye değer.

4 ÇIKIP BİRAZ DOLAŞIN

Konsantrasyon sorununu çözümlerken “bırakıp ara vermeler” de yeterli olmayabilir. Çıkıp biraz dolaşmak, bu mümkün olmasa bile sandalyenizden kalkıp odanızda küçük bazı fiziksel egzersizler yapmak işte bu durumlarda müthiş işe yarayabiliyor. Kısa süreli de olsa fiziksel egzersizlerin odaklanmayı güçlendirdiği ise kesin.

5 BIRAKIN DAĞINIK KALSIN 

Konsantre olduğunuz daha doğrusu olmaya çalıştığınız şeyi bırakıp zihninizi başka şeylere yönlendirmeniz yani bir tür zihinsel dağınıklılık hali yaratmanız da önemli bir yardımcı. Konsantrasyon sorununuz olduğunda ısrarcı olmayıp uğraştığınız işi bırakın ve ilgisiz konuları düşünün. Başka sorunları aklınıza getirip onları çözmeye çalışın. Daha sonra da yeniden işinize dönün.

6 GEREKİRSE TAKVİYE ALIN 

Bilinen en güçlü ve ucuz hatta keyifli konsantrasyon takviyesi çay ya da kahve. Çay “teanin+kafein” kombinasyonu sayesinde kahveden bir tık önde. Hatta içindeki kateşinler nedeniyle bellek gücüne de tavan yaptırabiliyor. Ama ne var ki kahveye oranlar kafeini daha az. Zaten bu nedenle de hızlı bir konsantrasyon hevesinde olanlar çayı değil kahveyi tercih ediyor. Omega-3 takviyelerinin, stikolin, fosfatidil serin desteklerinin, rhodiola, ginseng, aşvaganda gibi adaptojenlerin de konsantrasyon desteği olarak kullanılabilecekleri belirtiliyor.

 

Kaynak: Osman Müftüoğlu